Ficova vláda rokuje s majiteľom Slovana o výstavbe futbalovej arény.

Zistenie HN: Kmotrík má na dosah štadión

Zákazka na výstavbu Národného futbalového štadióna smeruje k Ivanovi Kmotríkovi.

Zákazka na výstavbu Národného futbalového štadióna smeruje k podnikateľovi a majiteľovi futbalového klubu Slovan Ivanovi Kmotríkovi. Futbalový stánok na Tehelnom poli v Bratislave by mal stáť okolo 50 miliónov eur, štát zrejme bude investíciu súkromníkovi splácať niekoľko rokov.

Poslanec Galis: Dohoda bude
Rokovania o štadióne potvrdil poslanec Smeru-SD, bývalý tréner futbalovej reprezentácie, Dušan Galis. „Som presvedčený, že k dohode čoskoro dôjde,“ povedal Galis. Podľa neho je hanba, že Slovensko ešte nemá reprezentačný štadión. „Som jednoznačne za to, aby bol na Tehelnom poli. Je historicky dané, že sa tam odohrávajú zápasy.“

S Kmotríkom sa včera nedalo spojiť, jeho pravá ruka vo futbalovom Slovane Petr Kašpar nedvíhal mobil a nereagoval na esemesku.

Kmotrík pretlačil svojich
Pozemky na Tehelnom poli prenajalo mesto Bratislava pred rokmi akciovej spoločnosti Národný futbalový štadión za symbolické euro. Spoločnosť vznikla v roku 2006, figurovali v nej viaceré osobnosti futbalu, aj vtedajší prezident zväzu František Laurinec. Podľa obchodného registra zverejneného na internete sú od júla tohto roka v orgánoch spoločnosti len Kmotrík, ľudia z jeho Grafobalu a Vladimír Weiss. „A čo ja s tým?,“ zareagoval tréner Weiss a zložil telefón.

,,Ani neviem, že tam už nie som," povedal majiteľ klubu Zlaté Moravce Viliam Ondrejka, ktorý bol členom dozornej rady. Prekvapeného Ondrejku sme zastihli v zahraničí, celú vec si chce preveriť na budúci týždeň. Súčasný prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik zmeny v akciovke zaregistroval. „Samozrejme, že vieme a berieme to ako fakt.“ Kováčik hovorí, že zväz má ešte v spoločnosti asi 2,8 percenta. Pri takom marginálnom podiele podľa neho ani nemá zmysel, aby bol vlastník zastúpený v jej orgánoch.

Je to priorita
Problematika NFŠ patrí pod ministra Dušana Čaploviča, podľa ktorého je jednou z priorít programového vyhlásenia vlády. „Presné pravidlá, za akých do výstavby vstúpia štát, súkromný sektor a samospráva, by malo určiť stretnutie zainteresovaných strán s premiérom,“ uviedol Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák. Predseda vlády Robert Fico sa už vyjadril, že štadión podporuje, chce však viaczdrojové financovanie, keďže na priamu podporu vláda nemá v rozpočte peniaze.

Podľa informácií HN je v hre PPP projekt. Štát by uzavrel koncesnú zmluvu so súkromnou spoločnosťou, ktorá by štadión za vlastné peniaze postavila a vláda by ho potom splácala desiatky rokov. „Je to jedna z možností, ešte to nie je doriešené,“ potvrdil Galis.

Výstavba štadiónov cez súkromné partnerstvo je bežná aj v iných krajinách, partnera však hľadajú v tendri. Tak to bolo v prípade štadióna Nice Eco Stadium vo Francúzsku či v poľskom meste Plock, kde sa o projekt práve súťaží.
Čaplovičov rezort neodpovedal na otázku, či mieni vyhlásiť súťaž. Od januára ju bude môcť obísť, keďže sa pripravuje zmena zákona o verejnom obstarávaní. Zákazky nad desať miliónov eur bude môcť vláda označiť za strategické a priamo osloviť vybrané firmy.

Embargo od investora
Projekt Tehelného poľa už posudzoval aj magistrát Hlavného mesta, potvrdil to jeho hovorca Ľubomír Andrassy. Dodal, že mesto ho podporuje, za svoj vklad považuje pozemky, ktoré prenajali na 50 rokov.

Hlavným architektom projektu je Karol Kállay. „Mám od investora embargo na informovanie," povedal Kállay. Stavať sa začne na budúci rok, výstavba by mala trvať dva roky. Okrem štadiónu s kapacitou okolo 20-tisíc divákov by mali na Tehelnom poli vybudovať parkovisko s kapacitou vyše tisícky miest. Naplánovali aj stredisko s obchodmi, kaviarňami, lezeckými stenami, lunaparkom a 120 metrov dlhým fitness. Taktiež sa ráta s administratívnou budovou pre Slovan.

Smer plánoval na Tehelnom poli, blízko centra mesta stavať už za prvej Ficovej vlády. Vláda schválila priamu dotáciu asi 70 miliónov eur. Kabinet Ivety Radičovej plány zmenil, národný futbalový štadión mal stáť na okraji Bratislavy v Petržalke. Kováčik vtedy tvrdil, že je to lepšie miesto. „Vybudovanie štadióna na zelenej lúke je výhodnejšie ako prestavba starého objektu na Tehelnom poli. Do budúcnosti budeme uvažovať aj o tom, že v prípade potreby by sa kapacita 25-tisícového štadióna rozšírila.“ Teraz Kováčik hovorí, že mu je jedno, kde ho postavia. „Ten, čo dáva peniaze, rozhoduje o tom, kde to bude.“ 

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím