Váš počítač blokuje polícia. Webom sa šíri nový vírus

Vírus žiada ľudí, aby zaplatili pokutu. Po tom im má polícia počítač odomknúť.

Policajti upozorňujú verejnosť na škodlivý vírus, ktorý sa šíri internetom a infikuje počítače. Užívateľa upozorní, že jeho počítač bol zablokovaný Policajným zborom SR a žiada zaplatenie pokuty.

"Vo viacerých krajinách a v poslednom období aj na Slovensku sa prostredníctvom internetu šíri 'trojský kôň' (kód ransomware), ktorý napáda počítače. Po aktivácii upozorní užívateľa, že jeho počítač zablokovala polícia. Údajne z dôvodu porušenia autorských práv, šírenia detskej pornografie, šírenia spamu a podobne. Súčasťou je aj požiadavka na zaplatenie pokuty," spresnil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka s tým, že polícia takýmto spôsobom v žiadnom prípade nekoná. "Ide o neoprávnené podvodné vylákanie finančných prostriedkov," upozornil hovorca.

Verejnosť tak polícia upozorňuje, aby na podobné výzvy nereagovala a takéto oznámenia ignorovala. Všetkým užívateľom tiež odporúča vykonať antivírusovú kontrolu a inštaláciu posledných bezpečnostných záplat jednotlivých softwarových (antivírusových) aplikácií.

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím