Štrajk za platy. Chýbajúce zdroje na mzdy majú ísť od samospráv.

Učiteľom ponúka premiér Fico viac (video)

Týždeň po začiatku štrajku ponúkla Ficova vláda 7- až 7,5 percentné zvýšenie platov.

Týždeň po začiatku štrajku ponúkla vláda Roberta Fica učiteľom 7- až 7,5 percentné zvýšenie platov. Peniaze, ktoré ministri dosiaľ nevedeli nájsť v štátnej kase, chcú vziať na úkor miest a obcí. „Prijímame nariadenie vlády, kde bude jasne definované, že nie 90 percent, ale sto percent prostriedkov pôjde na pedagogických zamestnancov základných a stredných škôl,“ vyhlásil po rokovaní s odborármi minister školstva Dušan Čaplovič. Dosiaľ mohla samospráva časť peňazí od štátu použiť podľa vlastného uváženia – aj keď vždy len na prevádzku škôl a mzdy učiteľov.

„Nepovedal som, že ustupujeme, naše požiadavky zatiaľ platia, rozhodne Rada zväzu,“ vyhlásil šéf školských odborárov Pavel Ondek.

Odborári by mali o ponuke vlády a definitívnom skončení štrajku rokovať dnes. Pôvodne žiadali desaťpercentný rast platov.

Protesty učiteľov však medzitým prerástli odborárom cez hlavu. Stovky učiteľov štrajkovali aj včera, desiatky škôl namiesto výučby debatovali so študentmi o aktuálnych témach. „Som rozčarovaný, podľa mňa to nie je dobrá ponuka,“ vyhlásil Slavomír Drahoš, šéf odborárov na bratislavskom Gymnáziu L. Sáru, ktoré stále naplno štrajkuje. Výhrady k vládnej ponuke majú aj primátori a starostovia. „Takto nastavené podmienky budú vytvárať v území problémy a napätie, pretože každá škola je iná, má iné výdavky na energie, iné percento starších pedagógov a podobne,“ vyhlásil podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.

Vláda naďalej ponúka učiteľom „len“ 68 miliónov eur na mzdy. Ako bonus však odborárom prisľúbila balík výhod. Okrem učiteľskej definitívy je na stole postavenie verejného činiteľa. Plat učiteľov by mal rásť o pol percenta ročne aj po 32 rokoch praxe, vláda údajne zabezpečí v rokoch 2014 až 2016 financie do platových taríf tak, aby priemerný plat bol nad úrovňou priemer platu v ekonomike. „Bolo dohodnuté, že v roku 2014 až 2016 finančné prostriedky získané z personálnej optimalizácie škôl budú použité výhradne do miezd a peniaze získané z optimalizácie siete škôl budú použité do prevádzky škôl,“ vyhlásil odborársky predák Ondek. Škrtať chce ministerstvo školstva najmä v radoch stredoškolských profesorov a znižovať počet stredných škôl. „Nebude to univerzálne rušenie, bude sa to posudzovať od školy po školu a bude sa vychádzať zo stanoviska štatutárov a zriaďovateľov škôl,“ uviedol minister Čaplovič.

Ficove istoty
Štrajk dnes pokračuje aj na bratislavskom Gymnáziu J. Hronca. „Naša škola sa zapája do štafetového štrajku, znamená to, že v tento deň bude škola
zatvorená,“ vyhlásila riaditeľka školy Zuzana Munková. V štafete je ďalších päť bratislavských gymnázií. Študenti školy však už včera podporili svojich učiteľov koncertom na nádvorí. „Tak to pociťujeme, že je potrebné ich podporiť práve teraz,“ hovorí septimán Daniel Bicák.

VIDEO:Koncert na Gymnáziu Juraja Hronca na podporu učiteľov

 

Študenti sa organizujú cez sociálne siete, demonštrovali už minulý týždeň pred odborárskou centrálou. „Sú to úžasní ľudia, ktorým záleží na nás a na našej budúcnosti,“ hovori o pedagógoch školy spoluorganizátorka koncertu Tatiana Hudecová. Gymnázium J. Hronca patrí medzi päť bratislavských gymnázií, ktoré v štrajku pokračujú aj po oficiálnom prerušení štrajku minulú stredu. S postupom odborárov nesúhlasia aj mohé regionálne školy, štrajk na dnes vyhlásilo napríklad aj trenčianske Gymnázium Ľ. Štúra.

Štrajk pokračuje
Vláda našla s odborármi spoločnú reč v prípade zabezpečenia starších pedagógov. Učitelia by mali dostať istotu zamestnania až do dôchodku.

„Nevidím v tom výhodu, potrebujeme v školstve skôr mladú generáciu, vychovávať deti je čoraz ťažšie a pomaly nebude mať kto učiť,“ upozorňuje Oľga Bertová z Gymnázia J. Papánka v Bratislave.

Analytik Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál to považuje za skratkovité riešenie. „Z hľadiska kvality vyučovania to neprinesie nič a presúva problémy do budúcnosti.“ Iné krajiny od konceptu definitívy odstupujú, pretože vedie k nižšej motivácii učiteľov. „A je ťažké sa zbaviť ľudí, ktorí v systéme nemajú čo robiť, sú málo prouktívny alebo vyučujú zle,“ dodal. Odborníci sa zhodujú, že podstatné je pritiahnuť do slovenského školstva mladých ľudí. Šéf Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi to však považuje za doposiaľ najlepšiu ponuku kabinetu. „Tí ľudia, ktorí pracovali v školstve celý život za biedny plat si to zaslúžia.“

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím