Vyvlastnenie poisťovní. Slovensko napadlo nezávislosť arbitra, ktorého vybrala Achmea. Ten sa funkcie vzdal.

Arbiter Unionu v spore so štátom odstúpil

Slovenská vláda odráža útoky majiteľa súkromnej zdravotnej poisťovne Union -- Achmey.

Tá jej začiatkom roka zaslala oznámenie o začatí arbitrážneho sporu kvôli plánovanému vyvlastňovaniu. Napriek tomu, že už mala Achmea všetko na medzinárodný súd prichystané, teraz musí hľadať nového arbitra.

„Arbiter vymenovaný protistranou Jan Albert van den Berg sa vzdal postu arbitra po tom, ako Slovenská republika podala námietku nestrannosti z dôvodu rozhodovania v predchádzajúcom spore,“ informoval HN tlačový odbor ministerstva financií Petra Kažimíra. Berga si Achmea zvolila aj v spore týkajúceho sa zákazu zisku, ktorý po niekoľkých rokoch nakoniec aj vyhrala.

Majú mesiac
Holandská spoločnosť do uzávierky HN neodpovedala, či už má tip na nového arbitra v aktuálnom spore. V prípade, že ešte žiadneho náhradníka nevybrala, bude mať na to zhruba mesiac.

Svojho zástupcu zatiaľ však nemá ani Slovensko. Rezort tvrdí, že stále majú čas. Podľa medzinárodného práva totiž musia strany pristúpiť k vymenovaniu arbitrov do dvoch mesiacov od doručenia oznámenia o arbitráži. „Výber zástupcu v spore aktuálne prebieha, do jeho ukončenia sa ministerstvo financií nebude k nemu vyjadrovať,“ povedal iba na margo arbitra rezort.

Účet za zákaz zisku
Úplne ukončený nateraz stále však nie je ani prvý spor, ktorý Slovensko prehralo s Achmeou kvôli zákazu zisku. Medzinárodný tribunál síce rozhodol, že tým boli dotknuté práva holandskej spoločnosti a patrí jej za to náhrada škody vo výške 25 miliónov eur aj so súdnymi trovami. Slovenská vláda sa však odvolala pred nemeckými súdmi s tým, že tribunál nemal právomoc o tomto spore rozhodovať. Na definitívne rozhodnutie sa stále čaká.

Za každý mesiac, ktorý Achmey nezaplatíme, sa účet za zákaz zisku zvyšuje o 50-tisíc eur. Od augusta 2012, odkedy sa to na základe klauzuly z rozhodnutia arbitrážneho súdu ráta, by nás ku koncu februára tak stáli len penále 950-tisíc eur.

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím