Nezabudnite na energetický audit do konca roka

Pokuty vám nehrozia, pokiaľ sa ešte v tomto roku dohodnete s autorizovanou firmou na vypracovaní auditu.

Pre posúdenie energetickej efektívnosti je nevyhnutné mať k dispozícii technickú dokumentáciu od výrobných zariadení, ako aj ďalšie podklady. Dostupnosť týchto údajov vo veľkej miere ovplyvňuje kvalitu energetického auditu.

Podmienky výkonu energetického auditu v Čechách a na Slovensku sú odlišné. Pri objednávaní povinného energetického auditu v Českej republike mali spoločnosti do značnej miery pripravené investičné opatrenia oblasti energetickej efektívnosti. V energetickom audite sa posudzovali viac menej konkrétne investičné zámery. V Slovenskej republike sa s takýmto postupom stretávame pri žiadostiach o energetické posúdenie konkrétneho investičného zámeru, prípadne pri žiadosti o úverovú linku cez programu Slovseff.

U nás pri povinných s energetickým auditom sa stretávame s iným prístupom. Skôr je tu požiadavka na špecifikovanie investičných návrhov a opatrení na úsporu energiu a nákladov na energiu. Spracovať energetický audit s vypovedacou hodnotou si vyžaduje značnú časovú náročnosť a každý energetický audit je originál a je neopakovateľný aj pre spoločnosť s podobným výrobným programom.

Inzerované ponuky na spracovanie energetického auditu sa pohybujú od 1500 eur do 3000 eur pre malé až stredne veľké firmy a môžu splniť len formálne legislatívne požiadavky na obsah energetického auditu. Ak je možné považovať napríklad mliekareň za stredne veľký podnik, potom za uvedený objem je možné zmapovať spotrebiče a popísať používanie energie v tomto podniku, ale nie je možné seriózne vybilancovať, navrhnúť a spracovať racionalizačné opatrenia. Pre spoločnosť za takýto vypracovaný energetický audit sú to len stratené peniaze a je to len účinná ochrana voči legislatívnym požiadavkám. Nie sú to skutočné energetické audity, ktoré vykonávajú audítori.

Zdroj: Miroslav Dian, konateľ spoločnosti ENERGY SYSTEMS GROUP, s.r.o.

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím