Počet fajčiarov na Slovensku klesá. Fajčíme však viac.

Nefajčiť sa oplatí. Cena cigariet stúpa

Fajčiari na Slovensku sa môžu pripraviť na ďalšie preceňovanie cigariet. Ministerstvo financií totiž pripravuje novelu zákona o spotrebnej dani z tabaku, ktorá by mala fajčenie zdražiť.

"Zatiaľ nie je známy dátum jej účinnosti, ani definitívna výška sadzieb dane," povedal pre HN rezort.

Zmeny v sadzbách a spôsobe zdaňovania pripravuje aj Európska komisia. K prvému januáru 2009 by mala sadzba spotrebnej dane tvoriť z maloobchodnej ceny cigariet 57 percent. Zároveň s tým musí byť podľa smernice EÚ minimálna sadzba na tisíc cigariet 64 eur (2 176 korún). V súčasnosti je to 1 700 korún. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že bude presadzovať zvýšenie až na úroveň 120 eur (4 080 korún).

Taktika v cenotvorbe
Výpočet daní na cigarety je pomerne komplikovaný, pričom sa skladajú z dvoch zložiek. Takzvaná špecifická sadzba dane na jednu cigaretu je v súčasnosti u nás 1,10 koruny a percentuálna tvorí 23 percent z ceny cigariet. Európska komisia pripravuje zjednodušenie výpočtu dane.

V posledných mesiacoch ovplyvnila ceny aj nová marketingová stratégia distribútorov. Namiesto štandardného spotrebiteľského balenia s dvadsiatimi cigaretami dávajú do škatuliek len 19 či dokonca 17. "Stačí, aby veľkí tabakoví hráči na našom trhu dali do škatuľky o jednu cigaretu menej a hneď sú lacnejšie," dodáva Macega. Má to vyvolať pocit, že za rovnaký balíček sa zaplatí menej.

Fajčiarov ubúda
Slovákov, ktorí fajčia, je v tomto roku menej ako vlani. Podľa Ústavu pre výskum verejnej mienky tomuto návyku holdovalo v roku 2004 okolo 41 percent ľudí a podobne to bolo aj vlani. V súčasnosti fajčí asi 38 percent populácie.

"Klesol síce počet, ale zvýšilo sa množstvo mladistvých, najmä dievčat, ktoré si zvykajú na cigarety," hovorí predseda Občianskeho združenia Stop fajčeniu Peter Šťastný. Mnohí ľudia sa síce zbavia závislosti od nikotínu, no fajčiari, ktorí dávajú prednosť lacným značkám, si zapália častejšie.

Na začiatku desaťročia bola podľa Šťastného ročná spotreba cigariet na jedného obyvateľa Slovenska 1 230 kusov a vlani asi o polovicu väčšia. V roku 2005 nakúpili obchodníci na Slovensku 9,8 miliardy kusov cigariet. Vlani "len" 4,7 miliardy. Tento rozdiel spôsobilo predzásobenie sa fajčiarov, lebo od januára 2006 cigarety zdraželi kvôli vyšším spotrebným daniam. Predpokladá sa, že spotreba kopírovala nákup cigariet.

Lacné vytláčajú nelegálne
Mnohí fajčiari prechádzajú pri zvýšení cien k lacnejším tabakovým výrobkom, potvrdzuje spoločnosť Philip Morris Slovakia - najväčší distribútor cigariet u nás. Trendy v spotrebe ovplyvňuje viac faktorov. "Fiškálne nástroje patria podľa Svetovej zdravotníckej organizácie a Svetovej banky medzi najdôležitejšie," tvrdí firma. Zvýšenie ceny škatuľky cigariet o desať percent môže podľa Svetovej banky znamenať zníženie spotreby o štyri percentá.

"Predaj lacnejších cigariet stúpa, nie však na úkor drahších, ale nelegálne dovážaných," dodáva hovorkyňa spoločnosti Imperial Tobacco Slovakia Klára Priecelová. Odhaduje, že legálny trh cigariet na Slovensku vzrástol vlani približne o 6,5 percenta. Kým v roku 2005 naši fajčiari kúpili nelegálne viac ako pätinu svojej spotreby, vlani tento podiel klesol na 15,5 percenta. Podľa prezidenta Asociácie distribútorov tabakových výrobkov Miloša Macega lacné cigarety tvoria až 40 percent ponuky predajcov.

Tajnosti v obchode

Spoločnosti Philip Morris Slovakia, ani Imperial Tobacco Slovakia, ktoré sú u nás najväčšími distributérmi tabakových výrobkov, nechcú prezradiť svoj trhový podiel v tomto obchode. Údaje o tom sa dosť menia a preto by to vraj nebolo korektné.

 

Philip Morris vlani utŕžila u nás za predaj tovaru 9,59 miliardy korún, čo je oproti predchádzajúcemu roku o 181,1 percenta viac. Napriek tomu zhoršila svoje hospodárenie, keď zaknihovala kladný hospodársky výsledok po zdanení vo výške 47,9 milióna korún. Je to takmer o polovicu menej ako rok predtým. Tieto výsledky však nechce komentovať. SITA

Najnovšie príspevky