Na daňový pranier sa dostane podnikateľ s dlhom nad päť miliónov korún a fyzická osoba s dlhom vyšším ako pol milióna korún.

Daňoví dlžníci opäť na internete

Už siedmykrát sa môžu všetci daňoví dlžníci nájsť na internete. Daňové riaditeľstvo tento týždeň, tak ako každý rok v novembri, zverejnilo zoznam podnikateľov, živnostníkov a iných fyzických osôb, ktoré do decembra minulého roka nezaplatili dane

Už siedmykrát sa môžu všetci daňoví dlžníci nájsť na internete. Daňové riaditeľstvo tento týždeň, tak ako každý rok v novembri, zverejnilo zoznam podnikateľov, živnostníkov a iných fyzických osôb, ktoré do decembra minulého roka nezaplatili dane. Daňová správa ich evidovala vyše 1,4 tisíca a ich dlh sa vyšplhal na 17,8 miliardy korún.
Otázne je, koľko peňazí sa daňovej správe podarí vymôcť. Napríklad z piatich najväčších dlžníkov sú až traja v konkurze. Najviac - vyše pol druha miliardy korún - dlhuje levočská drevárska firma Cooimex v konkurze. Snažili sme sa spojiť s jej majiteľmi, ale mali vypnutý mobilný telefón.
Najväčší dlžníci v konkurze
Ľubomír Busek, bývalý člen predstavenstva firmy Martinmetal z Martina, ktorá je tiež v konkurze, sa k daňovým dlhom odmietol vyjadriť. Skonštatoval iba, že on z firmy odišiel ešte pred jej úpadkom. Ďalší z pätice najväčších dlžníkov - výrobca chladničiek Calex Zlaté Moravce - už neexistuje. Na začiatku tohto roka ho vymazali z obchodného registra, pretože Krajský súd v Bratislave zamietol konkurz pre nedostatok majetku. Potenciálni obchodní partneri by si však túto spoločnosť mohli zameniť s firmou Calex-kov zo Zlatých Moraviec, ktorú sčasti vlastnila aj spoločnosť Calex. "My už s nimi nič nemáme. Nie sme ich právny nástupca," reagoval konateľ firmy Marián Pavkov. Od tejto firmy už preto daňová správa nič nevymôže.
Podľa hovorcu Združenia konkurzných správcov Kamila Bereseckého, ak už sa zastavil konkurz pre nedostatok majetku, dlžné peniaze veriteľ už nikdy neuvidí. Pri ostatných firmách v konkurze ešte existuje šanca získať nedoplatky. "Ak daňové úrady postupovali ako mali a dávali na nehnuteľnosť neplatičov záložné právo, tak sú oddelenými veriteľmi a majú väčšiu šancu na vymoženie pohľadávok," mieni Beresecký.
Dôveryhodné informácie?
Na daňový pranier sa dostali tí, čo do konca minulého roka nezaplatili niektorú z daní. "Môžu sa síce proti tomuto rozhodnutiu odvolať, ale na zozname sa ocitnú," konštatuje hovorca Daňového riaditeľstva Robert Merva. Na internete sa však nájde iba firma, ktorá dlhuje daňovému úradu viac ako päť miliónov korún, či fyzická osoba s dlhom väčším ako pol milióna korún. "Týchto už vnímame ako rizikové skupiny," tvrdí Merva. Podnikatelia si takto môžu overiť dôveryhodnosť potenciálneho klienta alebo obchodného partnera.
Viacerí však zoznamu vyčítajú neaktuálnosť. "Za tých jedenásť mesiacov sa mohlo veľa zmeniť. Mnohí už mohli dávno zaplatiť," mieni výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina. Vypovedá o tom aj prípad z minulého roka, keď sa v zozname objavil najväčší slovenský spracovateľ a dodávateľ pohonných látok Slovnaft, ktorý mal dlhovať daňovej správe pol miliardy korún. Hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová vtedy pre HN skonštatovala, že hoci tento dlh neuznávajú, uhradili ho. Potvrdil to aj Merva.
Chystajú sa už zmeny
Podľa Kičinu však zoznam do istej miery vypovedá o firme. "Väčšina podnikateľov si však referencie zisťuje u jej existujúcich obchodných partnerov," tvrdí.
Dôveryhodnosť zoznamu by mohla vrátiť novela zákona o správe daní a poplatkov. Daňová správa už návrh vypracovala. Internetový pranier by sa podľa neho mal obnovovať raz za mesiac, a to už niekedy v priebehu budúceho roka. Hovorca rezortu financií Peter Papanek skonštatoval, že len čo budú mať návrh zmien na stole, začnú sa tým zaoberať. "Určite by to bola pozitívna zmena," myslí si.
Podobne by to malo byť aj s colným pranierom, ktorý tiež eviduje daňových neplatičov (spotrebné dane) a riadi sa rovnakými pravidlami. Colná správa pritom svojich dlžníkov zverejnila už v júni. Jej však dlhujú iba necelých 80 miliónov korún.
Daňový generálny pardon
Ministerstvo financií zatiaľ neplánuje, podobným spôsobom ako to urobila Sociálna poisťovňa už niekoľkokrát, odpustiť daňovým dlžníkom sankcie za nedoplatky. "Uvažovalo sa o tom v minulosti, ale neexistovala taká možnosť v zákone," konštatuje hovorca Daňového riaditeľstva Robert Merva. V súčasnosti to už podľa neho je možné, ale rozhodnúť o tom musí vláda na návrh rezortu financií. Podľa hovorcu ministerstva Petra Papanka o tom ešte na ministerstve nediskutovali. Pravdepodobne k tomu ani nepríde. Rezort financií totiž považuje generálny pardon za nesystémový a neférový voči poctivým platičom.
Generálny pardon pritom funguje všade na svete. Podľa Mervu sa jeho vyhlásením výrazne zlepší daňová disciplína. Neplatič totiž musí zaplatiť istinu, čiže dlžnú sumu, aby mu boli odpustené penále. "Neplatiči majú snahu si aj požičať peniaze, aby nedlhovali na daniach," dodáva Merva.


Daňové nedoplatky podľa druhu dane (do 31. decembra 2004, v mil. Sk)
Daň z pridanej hodnoty 9 186,30
Daň z príjmu FO zo závislej činnosti  1 076,03
Cestná daň za vozidlá 50,42
Nepriame dane do roku 1992 238,18
Dane z príjmov do roku 1992 246,01
Daň z príjmu PO so sídlom v tuzemsku 4 377,17
Daň z príjmu PO so sídlom cudzine 5,11
Daň z príjmu vyberaná zrážkou 6,78
Daň z dedičstva 0,38
Daň z darovania 12,19
Daň z prevodu nehnuteľnosti 416,62
Spotrebná daň z palív a mazív 321,44
Spotrebná daň z liehu a liehovín 675,80
Spotrebná daň z piva 1 134,44
Spotrebná daň z vína 60,62
Spotrebná daň z tabaku 0,39
Pokuty z daňovej kontroly 10,20
Spolu 17 818,07
Zdroj: DR SR

Top 20 daňových dlžníkov (k 31. decembru 2004, v mil. Sk)
1. Cooimex, Levoča 1 562,54
2. Dalt-Inol, Košice 380,66
3. Martinmetal, Martin 362,84
4. Calex Zlaté Moravce, Zlaté Moravce 358,96
5. Marcina, Košice 229,81
6. Kava Plus, Banská Bystrica 212,04
7. BIS International Service, Trenčín 204,95
8. Cugerean Trans, Malacky 190,03
9. Kevaro, Košice 173,65
10. Brema, Bratislava 167,39
11. Dasa, Topoľčany 160,46
12. Kamil Budimír, Budimír 153,52
13. Maval, Ostratice 153,07
14. MTH Vrútky, Vrútky 144,12
15. Baubyd, Nové Zámky 122,96
16. Bard Trade Slovakia, Malacky 121,37
17. Liehovary a škrobáreň, Chynorany 106,51
18. Légia Turiec, Bratislava 101,38
19. Katrim-Stella, Banská Bystrica 100,93
20. Lead, Žilina 100,24
Zdroj: DR SR

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím